ProČ domovní automatizace?

Většina nově postavených nebo rekonstruovaných rodinných domů v Německu a USA je vybavena tzv. inteligentními systémy. Tento trend je na vzestupu i u nás. Běžně se už automatizace instalují do velkých kancelářských komplexů, hotelů, divadel apod. Do svých domovů si je ale zatím pořizují převážně lidé majetní. Je to škoda. Pokud se totiž při stavbě udělá příprava (natáhne se kabeláž), může se domovní automatizace doplňovat postupně, tedy podle momentálních finančních možností investora. Ztracená ale není ani situace, kdy kabely v domě chybí. Existují totiž kvalitní radiové systémy.

 

Dům

 

Automatizace má původ v průmyslu. Nahrazuje lidi, pomáhá šetřit energii nebo zajišťuje standardní podmínky pro výrobu (aby byla zachována kvalita, ochráněno zdraví zaměstnanců apod.). Odtud se řídicí systémy rozšířily do obytných budov. Někteří lidé si je pořizují, podobně jako drahé auto, pro radost, kvůli společenské prestiži a špičkovému komfortu.

Není ovšem nezbytné automatizovat všechno. Řídicí systém stačí použít jen tam, kde obyvatelům domu přinese největší užitek. Taková investice se už rozhodně vyplatí a může být i finančně dostupná. Domovní automatizace dokáže lidem ušetřit práci i náklady na energie, zajistí vyšší bezpečí, lépe ochrání majetek a zdraví, umožní kontrolu a ovládání domu na dálku,přináší komfort v nejrůznějších podobách i nové možnosti v oblasti zábavy jako je hudba nebo film. Stačí si jen dobře vybrat. Zorientovat se v tom můžete při bezplatné vstupní konzultaci.

Někdo ocení automatickou regulaci mnoha zdrojů energie (plynový kotel, solární panely, krb, fotovoltaiku, rekuperace apod.), jiní zabezpečení domu proti vytopení při závadě na vodovodním potrubí nebo požáru, jehož příčinou může být varná konvice, kulma nebo žehlička připojená nedopatřením k el. síti. Velký komfort přináší i možnost nahradit celou řadu dálkových ovladačů pouze jediným.

 

Vzorový dům Frydlant